Odpowiadając na powyższe pytanie najlepiej będzie posłużyć się przykładem oraz oprzeć się na danych literaturowych (Tabela 1) i informacji zawartej na opakowaniu nawozu o procentowej zawartości tlenku wapnia (CaO) (…)
Agroporady
Prognozy dla uprawy rzepaku są optymistyczne dzięki stałemu zapotrzebowaniu generowanego przez branżę paliwową (komponent do produkcji biodiesla) oraz przez przemysł tłuszczowy (m.in. produkcja oleju rzepakowego i margaryny). Jednak przystępując do uprawy rzepaku należy pamiętać o kilku kluczowych aspektach, które przyczynią się do końcowego sukcesu (…)
Utrzymanie właściwego odczynu gleby wpływa bardzo korzystnie na fizjologię wzrostu i rozwoju roślin, co bezpośrednio przekłada się na wielkość otrzymanych plonów. Przystępując do nawożenia upraw musimy pamiętać, że wykorzystanie składników pokarmowych w dużym stopniu zależy od odczynu gleby. W związku z tym, bezwarunkowo musimy zadbać o prawidłowe pH gleby – wykonując zabieg wapnowania (…)
Zboża jare w czasie wzrostu i rozwoju są bardzo wrażliwe na błędy w zabiegach agrotechnicznych, dlatego musimy poświęcić im więcej uwagi niż zbożom ozimym. Przystępując do nawożenia zbóż jarych, bezwarunkowo musimy zadbać o prawidłowe pH gleby wykonując zabieg wapnowania (…)
Zmniejszenie kwaśnego odczynu pH gleby, poprawa przyswajalności cennych składników pokarmowych, również tych dostarczanych w nawozach, zwiększenie wielkości plonów – to podstawowe korzyści, jakie możemy osiągnąć dzięki wapnowaniu pól uprawnych. Na polskim rynku dostępnych jest wiele środków wykorzystywanych do wapnowania, niestety w większości ich słaba jakość nie pozwala na skuteczną regulację pH, do najlepszych należy wapno kredowe (…)
Przystępując do nawożenia kukurydzy, bezwarunkowo musimy zadbać o prawidłowe pH gleby wykonując zabieg wapnowania. Zastosowanie odpowiedniej dawki nawozu wapniowego gwarantuje zachowanie odpowiedniego odczynu gleby, co w konsekwencji ma bezpośredni wpływ na zwiększenie dostępności składników pokarmowych (azot, fosfor, potas). Ponadto, wapnowanie ma również bezpośredni wpływ na stworzenie odpowiednich warunków wodno-powietrzych gleby oraz poprawę jej struktury (…)
AGROPORADY
Dla Państwa wygody w jednym miejscu, wspólnie z naszymi partnerami, zbieramy dla Was praktyczną wiedzę na temat nawozów mineralnych.
Nawóz wapniowo-magnezowy
Nawozy wapniowo-magnezowe stosowane są jeżeli wymagane jest nie tylko podniesienie pH gleby, ale także uzupełnienie deficytu magnezu. Wtedy powinniśmy zastosować skuteczny i sprawdzony nawóz. DOLOMAG® G to nawóz o dużej zawartości magnezu wyprodukowany na bazie triasowej mączki dolomitowej. Maksymalne rozdrobnienie surowca użytego do produkcji gwarantuje odpowiednią regulację pH gleby. Natomiast aktywny, naturalny magnez i wapń zapewnia odpowiednie dla rośliny odżywianie makroskładnikami. Nawóz przeznaczony do zachowawczego nawożenia wszystkich gatunków roślin we wszystkich rodzajach upraw oraz użytków zielonych.
